Sejm powołał nowego Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych

W dniu 4 kwietnia 2019 roku Sejm powołał nowego Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Dotychczasową Prezes, Edytę Bielak – Jomaę (wcześniej GIODO, od 25 maja 2018 r. PUODO), zastąpi Jan Nowak, który był jedynym kandydatem na to stanowisko. Wybrany przez Sejm przyszły Prezes to wieloletni pracownik instytucji związanych z ochroną danych osobowych w Polsce – od stycznia 2008 roku pełnił funkcję Dyrektora Biura Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, następnie od 25 maja 2018 roku zajmował stanowisko Dyrektora Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Wybór kandydata musi zostać dodatkowo zatwierdzony przez Senat, co zgodnie z terminarzem powinno nastąpić na najbliższym posiedzeniu 11 lub 12 kwietnia. Kadencja obecnej Prezes UODO rozpoczęła się 22 kwietnia 2015 roku i kończy się w kwietniu 2019. Wtedy też na stanowisku zastąpi ją Jan Nowak.

Autor

Ksawery Gołębiowski

Doświadczenie w zakresie prawa ochrony danych osobowych oraz wdrażania RODO nabywał w jednej z wiodących warszawskich kancelarii prawnych. Brał udział w projektach dostosowania organizacji do RODO, realizowanych dla klientów wielu branż, między innymi bankowej oraz ubezpieczeniowej.